Adaptačný program MŠ

Pre pokojný prechod dieťaťa z rodinného prostredia a plynulé zaradenie do predškolského zariadenia je potrebné:

1. Prijať dieťa s úsmevom, radosťou a plnou pozornosťou učiteľky.
  2. Vytvoriť pokojnú, príjemnú, pohodovú  atmosféru MŠ.
  3. Pedagogickým majstrovstvom a individuálnym prístupom učiteľky poskytnúť radosť a uspokojenie vstupom a pobytom v MŠ.
  4. Získať si dôveru detí aj rodičov i umožniť prítomnosť rodiča v MŠ s dieťaťom.
  5. V rozhovoroch s rodičmi získať informácie o individuálnych osobitostiach dieťaťa,  jeho zdravotnom stave.
  6. Umožniť dieťaťu postupne spoznávať prostredie MŠ
  7. Vytvoriť v spolupráci s rodičom adaptačný plán pre dieťa.
  8. Umožniť dieťaťu vziať si obľúbenú hračku, vec.
  9. Po dohode s rodičom postupne predlžovať pobyt dieťaťa v materskej škole bez prítomnosti rodiča.

Prvá časť adaptácie

V adaptačnom pobyte umožniť rodičovi podľa jeho želania pobyt s dieťaťom v materskej škole 1 h denne (len v prípadoch, ak dieťa neustále plače, odmieta pobyt v MŠ) Dieťa sa oboznámi s prostredím zariadenia a zamestnancami.

Druhá časť adaptácie

Dieťa je v predškolskom zariadení bez doprovodu  do 10,00 h (resp. na 2-3 hodiny), alebo na dopoludnie (4-5 hodín). Dieťa pri príchode je potrebné odpútať od rodiča, s rodičom sa rozlúčiť veľmi rýchlo.
    Dieťa sa oboznamuje s kolektívom detí, s denným režimom, kultúrno-hygienickými návykmi, pobytom vonku. Získava návyky kolektívneho spávania sa, učí sa sebaobsluhe v prostredí MŠ. V tomto období je potrebné rešpektovať dieťa, jeho potreby a túžby a vedieť ho plne uspokojiť.
    Pri  adaptačnom programe sa veľmi pozitívne  osvedčilo, ak si dieťa z domu prináša svoju najmilšiu hračku, ktorú pani učiteľka rešpektuje.

Tretia časť adaptácie

Dieťa zostáva počas celého dňa v MŠ, aj počas popoludňajšieho odpočinku.  V tomto prípade, rodič hneď po popoludňajšom odpočinku prichádza pre dieťa a postupne predlžuje čas  jeho adaptácie.
    Dĺžku adaptácie je potrebné prispôsobiť dieťaťu a jeho zaraďovaniu sa do kolektívu.